Spoštovani,
Vljudno vabljeni na Simpozij VZ Fizioterapevtika, ki bo potekal v četrtek, 20. 11. 2025, s pričetkom ob 9.00 uri. Dogodek bo potekal na Visokošolskem zavodu Fizioterapevtika, Slovenska cesta 58, v Ljubljani.
Rehabilitacija nevrološkega pacienta
Rehabilitacija nevrološkega pacienta je ključen in večdimenzionalen proces, namenjen ponovni vzpostavitvi funkcijskih sposobnosti, izboljšanju kakovosti življenja in povečanju neodvisnosti pri osebah z nevrološkimi motnjami. Ta specializirana rehabilitacija obsega vrsto terapij, namenjenih obnovi telesnih, kognitivnih, čustvenih in socialnih izzivov, s katerimi se srečujejo nevrološki pacienti. Primarni cilj nevrološke rehabilitacije je pospešiti okrevanje, nadomestiti izgubljene sposobnosti in preprečiti zaplete, ter tako pacientom omogočiti čim bolj učinkovito ponovno vključitev v vsakdanje življenje. Nevrološka rehabilitacija je sestavni del pri pacientih po preboleli možganski kapi, travmatskih poškodbah možganov, poškodbah hrbtenjače, multipli sklerozi, Parkinsonovi bolezni, cerebralni paralizi in perifernih nevropatijah. Ta stanja pogosto vodijo do različnih stopenj telesnih in kognitivnih okvar, kar zahteva celovit rehabilitacijski pristop, prilagojen posebnim potrebam vsakega pacienta. Možganska kap ostaja eden vodilnih vzrokov invalidnosti po vsem svetu, zaradi česar je rehabilitacija takšnih pacientov izredno pomembna. Pravzaprav incidenca vseh nevroloških bolezni po vsem svetu narašča predvsem zaradi staranja prebivalstva, povečanja stopnje preživetja po akutnih nevroloških dogodkih in dejavnikov, povezanih z življenjskim slogom, kot sta hipertenzija in sladkorna bolezen. Glede na nedavne epidemiološke študije so nevrološke bolezni trenutno eden glavnih vzrokov izgubljenih let življenja. To povečanje pomeni vse večjo potrebo po učinkovitih rehabilitacijskih programih za ublažitev dolgotrajne invalidnosti in izboljšanje rezultatov pacientov.
Pomena rehabilitacije nevrološkega pacienta ni mogoče preceniti. Nevrološke bolezni pogosto povzročijo funkcionalne okvare, vključno z motoriko, govorom, kognicijo in respiracijo. Brez strukturirane rehabilitacije se številni pacienti lahko soočajo z dolgotrajno invalidnostjo, odvisnostjo od drugih in zmanjšano kakovostjo življenja. Rehabilitacija ima temeljno vlogo ne samo pri obnavljanju izgubljene funkcije, ampak tudi pri ohranjanju in optimiziranju preostalih sposobnosti, s čimer spodbuja avtonomijo in dobro počutje. Nevrološka rehabilitacija vključuje vrsto specializiranih terapij, ki ciljajo na različne vidike bolnikove okvare. Fizioterapija se osredotoča na izboljšanje gibanja, koordinacije, moči in ravnotežja, pomaga pacientom ponovno pridobiti mobilnost in zmanjša tveganje za padce. Logopedska terapija obravnava težave z govorom, jezikom in požiranjem, ki so pogoste pri stanjih kot sta možganska kap in Parkinsonova bolezen. Delovna terapija pacientom pomaga pri ponovnem pridobivanju spretnosti, potrebnih za vsakodnevne dejavnosti, kot so oblačenje, kuhanje in pisanje ter spodbuja večjo neodvisnost. Respiratorna fizioterapija je bistvenega pomena za bolnike z ogroženo pljučno funkcijo zaradi nevroloških stanj, preprečevanje zapletov, kot je pljučnica. Nevropsihološka terapija pomaga pri obvladovanju kognitivnih in čustvenih izzivov, izboljšuje spomin, pozornost in sposobnosti reševanja problemov. Uspešen rehabilitacijski program temelji na multidisciplinarni skupini zdravstvenih delavcev, ki sodelujejo pri zagotavljanju celostne oskrbe. Ta ekipa običajno vključuje nevrologe, fiziatre, fizioterapevte, delovne terapevte, govorne in jezikovne terapevte, nevropsihologe, respiratorne terapevte, medicinske sestre in socialne delavce. Vsak član ekipe igra ključno vlogo pri ocenjevanju, zdravljenju in podpori pacienta na njegovem okrevanju.
Nevrološka rehabilitacija je nepogrešljiva sestavina zdravstvene oskrbe, ki pacientom omogoča povrnitev funkcij, izboljšanje kakovosti življenja in ponovno vključitev v družbo. Z naraščajočo pojavnostjo nevroloških motenj povpraševanje po celovitih in učinkovitih rehabilitacijskih storitvah še naprej narašča, kar poudarja potrebo po multidisciplinarnem pristopu k oskrbi bolnikov.
Vljudno vabljeni.
Organizacijski in znanstveni odbor Simpozija